اخبار تازه

هنر کلاژ چیست و تاریخچه آن به چه زمانی برمی‌گردد؟

هنر کلاژ چیست و تاریخچه آن به چه زمانی برمی‌گردد؟

 

هنر کلاژ چیست : کلاژ یا تکه چسبانی هنری است که در آن  موادی چون کاغذ رنگی ، پارچه ، مقوا و تکه روزنامه را بر روی بوم ، تخته یا مقوا میچسبانند و با طراحی و نقاشی آن را تکمیل میکنند.اگر بخوایم ریشه شکل گیری این هنر را بررسی کنیم .هنر کلاژ برای اولین بار در فرانسه رشد یافت.اما هنرمندان سایر کشورها هم نقش مهمی در به کارگیری آن و خلق آثار هنری داشته اند.

این هنر در قرن بیستم به محبوبیت رسید و به تکنیک مورد علاقه هنرمندان خلاق آن زمان تبدیل شد و در بین نقاشان کوبیست ، دادائیست و سورئالیست مورد توجه زیادی قرار گرفت. پابلو پیکاسو به عنوان اولین نفر از این هنر در کشیدن نقاشی طبیعت بی جان با صندلی در سال ۱۹۱۱،استفاده کرد.هنرمندانی چون ،دیوید هاکنی،کازیمیر ماله‌ویچ و هانری ماتیس همگی از این تکنیک برای خلق آثار خود استفاده کرده اند.یکی از اولین نمونه کارهایی که در آن از کلاژ استفاده شده است ، اثر همچنان زندگی با صندلی چوبی،از پابلو پیکاسو است.در این اثر هنر مونتاژ سازی هم به کار گرفته شده است.

هنر کلاژ در گذر زمان :

کلاژ در گذر زمان و تحت تاثیر دوره های مختلف ، دچار تغییرات گونانگونی شده است. در ادامه به تاریخچه پیدایش آن خواهیم پرداخت.

کلاژ در دوران دادائیسم:

در این دوره هنر کلاژ تکامل یافت. هانا هوش هنرمند آلمانی یکی از پیشتازان هنر کلاژ در این دوره بود.او در سال ۱۹۲۰ تکه های روزنامه و تبلیغات را به هم چسباند و اثری به اسم « بریده شده به وسیله چاقوی آشپزخانه» را خلق کرد.

کلاژ و تحول هنری فوتوریسم:

این تحول و سبک هنری در قرن بیستم در ایتالیا شکل گرفت. فوتوریست ها در آثارشان که برگرفته از ایده های نو و مطالب مرتبط با آینده مثل تکنولوژی ، سرعت و خشونت بود، نیز از کلاژ استفاده میکردند.آمبرتو بوچیونه بزرگترین مجسمه ساز قرن بیستم ،کلاژی به اسم،”در زیر پرگولا در ناپل” را خلق کرد. این کلاژ شامل یک تصویر منظره و تکه ای کاغذ که روی آن شعر نوشته شده بود ، می‌شد.

کلاژ و تحول هنری سازه:

سبک هنری سازه در زمان فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی شکل گرفت.تا قبل از آن روسیه در دوران رمانتیک و آثار هنری وابسته به اشرافیت دربار روسیه بود.بعد از شروع این دوره هنرمندان از ابزارهایی مثل فلز،شیشه،پلاستیک و سنگ برای به نمایش درآوردن هنر خود، استفاده میکردند.

کلاژ و هنر سورئالیسم:

سورئالیسم یک سبک هنری است که در آن از عناصر فانتزی و غیر واقعی در دنیای واقعی استفاده می‌شود.پایه گذار این سبک هنری دو روانشناس با نام ، زیگموند فروید و کارل جونگ، بودند. هنرمندان از سبک کلاژ برای پرورش سورئالیسم استفاده می‌کردند. سالوادور دالی، رنه ماگریت، مارک شاگال از برترین هنرمندان سورئال شمرده می‌شوند.

 

 

 

هنر (دودل آرت ) . آشنایی طراحی به سبک Art doodel
لایتینگ سقفی مشبک منبت
مجسمه انتزاعی
تابلوی دکوگرافی نقاشی خط دژاوو + پتینه چوب
آباجور پایه پلیستر+پتینه +شید دست ساز+ مدرن
نقش برجسته انتزاعی کلاژ قطعات چوب با الهام از آثار مفرغی ایلام و کاسی ها
سرویس پذیرایی چوبی سنتی پتینه چوب دکوپاژ
تابلو دکوگرافی داژوو پتینه چوب نقش برجسته ابعاد ۱۴۰*۴۰
الهی ، تابلو نفیس نقاشیخط اثر سارا ارجمند با شعری از مولانا
هفت سین گنجشک+مجسمه+پتینه+پلیستر
جعبه جاجواهری لاکچری پتینه چوب دکوپاژ ابعاد : ۲۵*۲۵
تابلو دکوگرافی+دژاوو+نقاشیخط+برجسته +ابعاد ۶۰*۵۰
جا شکلاتی+ پلیستر+پتینه ایتالیایی+مجسمه
جای کتاب پتینه سوخته چوب – سنتی دکولاژ ابعاد:۲۰*۳۰

از سایر آثار هنری در چکه ها دیدن نمایید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
×

سلام !

برای گفتگو در WhatsApp روی یکی از پشتیبان های ما در زیر کلیک کنید یا برای ما ایمیل بفرستید : info.chekkeha@gmail.com

× چگونه می‌توانیم به شما کمک کنیم ؟