اخبار تازهصنایع دستی

شمع سازی ، وسایل مورد نیاز و نحوه ساخت مرحله به مرحله

شمع سازی ، وسایل مورد نیاز و نحوه ساخت مرحله به مرحله

شمع‌ها جنبه تزئینی دارند و نمای خاصی به محیط خانه، رستوران‌ها وکافی شاپ‌ها می‌دهند. نقش شمع در زیبایی و دکوراسیون خانه بسیار پر رنگ است . با کمک انواع شمع های شیک و جالب شما می توانید تزیینات خاص و متفاوتی را در دکوراسیون بخش های مختلف منزل خود ایجاد نمایید. شمع‌ سازی یکی از هنرهای مدرنی است که امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده است و به شرط دانستن ابزار و وسایل و اصول این کار در خانه به راحتی می‌توان شمع‌های مختلف درست کرد.

شمع‌های روشن، نماد آرامش هستند. کاربرد شمع از قدیم الایام بسیار مرسوم بوده و مردم، بخصوص ایرانیان از قدیم تا به امروز در بسیاری از مراسم مختلف خود در شادی و یا حتی سوگواری از شمع استفاده کرده و می‌کنند. این مسأله میان اکثر ملل با فرهنگها و سنن و مذاهب گوناگون مشترک بوده است.

 

شمع سازی

مواد و ابزار لازم برای شمع سازی

پارافین

ماده اصلی شمع سازی پارافین است که ماده‌ای‌ ست سفید و نیمه شفاف که از روغن‌های سنگین نفتی به دست می‌آید و در شکل‌های قالبی ، پولکی ، پودری ، کریستالی ، گلی ، مایع ، ژله‌ای و … در بازار موجود می‌باشد. پارافین درجات مختلفی از نظر نقطه ذوب دارد. به عنوان مثال پارافین مورد نیاز برای ساخت شمع‌های قالبی باید نقطه ذوبی به میزان ۶۰ تا ۶۳ درجه سانتی‌گراد داشته باشد.

نکته:

 در فروشگاهها اغلب تنها سه نوع پارافین برای شمع سازی یافت می شود.

الف) پارافین قالبی (اسیددار)که بیشتر برای ساخت شمع های قالبی به کار می رود.

ب) پارافین کریستالی (بدون اسید) که به جهت انعطاف پذیر بودن آن برای ساخت شمعهای دست ساز، بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

ج) پارافین شیشه ای یا پزشکی.

اسید استیرین یا اسید استئاریک

ماده‌ای است بی رنگ ، بی بو و بی مزه که جهت کمک به استحکام بیشتر پارافین به آن اضافه می‌شود. در ضمن طول مدت سوخت را نیز افزایش می‌دهد. در شمع‌های قالبی، میزان اسید استئاریک مورد نیاز برای ۴۵۴ گرم پارافین دوتا پنج قاشق غذاخوری است (در واقع برای هر یک کیلوگرم پارافین ۱۰۰ گرم مورد نیاز است).

اگر مقدار استئارین بیشتر از حد معمول باشد ، شمع حالت صابونی به خود می‌گیرد.

اسید استیرین چهار کار اصلی انجام می‌دهد که عبارتند از:

  1. استیرین کمک می‌کند که شمع راحت‌تر از قالب خارج شود.
  2. باعث می‌شود شمع سفت‌تر شود و طولانی‌تر بسوزد.
  3. استرین کمک می‌کند رنگ‌ها در موم کامل‌تر حل شوند.
  4. اسید استیرین باعث می‌شود شمع بیشتر مات به نظر آید.

موم عسل

از موم برای نرم‌تر و شکل‌پذیرتر کردن پارافین استفاده می‌شود، در ضمن از دود کردن شمع نیز جلوگیری می‌کند.

رنگ

از رنگ مخصوص شمع سازی برای ساخت شمع های رنگی استفاده می‌شود که در رنگ‌های گوناگون وجود دارند؛ در صورتیکه می‌خواهید شمع را برای سوزاندن تهیه کنید از رنگ به مقدار کم استفاده نمایید زیرا رنگ زیاد موجب می‌شود شمع خوب نسوزد.

فتیله

فتیله  در اندازه‌های مختلف از نظر ضخامت یافت می‌شود. فتیله انواع مختلف دارد: فتیله قیطانی، سیمی و نخ پرک. جنس فتیله معمولا کتان است که در اندازه‌ها و ضخامت‌های گوناگون وجود دارد. اندازه فتیله بستگی به قطر شمع دارد و با نازک و یا ضخیم شدن شمع اندازه فتیله نیز تغییر می‌کند. بنابراین هر میزان که شمع بزرگ‌تر باشد به همان نسبت باید از فتیله قطورتری استفاده کنید. به عنوان مثال فتیله‌های قیطانی برای شمع‌های باریک با قطر ۲‎/۵ الی ۳ سانتی‌متر و نخ پرک برای شمع‌های خیلی بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرند. طریقه آماده کردن فتیله به این ترتیب است که فتیله را پنج دقیقه در پارافین ذوب شده قرار داده سپس فتیله را از ظرف خارج کرده و به صورت صاف روی یک کاغذ روغنی یا یک ظرف مسطح بگذارید تا خشک شود.

عطر

عطر برای خوشبو بودن شمع در هنگام سوختن به کار می‌رود. عطر شمع را هنگامی که می‌خواهید پارافین ذوب شده را در قالب بریزید به آن اضافه کنید. عطر شمع در انواع گوناگون وجود دارد مانند عطرهای مایع، عطرهای طبیعی و موم‌های جامد معطر که به صورت آماده در بازار به فروش می‌رسند.

قالب

قالب‌ها انواع مختلف دارند. اکثر قالب‌هایی که در بازار یافت می‌شوند فلزی و از جنس آلومینیوم بوده و استوانه‌ای شکل هستند. بهترین نوع قالب برای شمع سازی قالب‌های شیشه‌ای هستند. شمع‌هایی که توسط قالب‌های شیشه‌ای ساخته می‌شوند صاف ، صیقلی و شفاف هستند به شرطی که با احتیاط با این قالب‌ها کار کنید. همچنین شما می‌توانید از ظروف و لوازمی که در منزل موجود است مانند انوع لیوان‌ها، شکلات خوری‌ها و … به جای قالب استفاده کنید.

روغن مایع و یا روغن زیتون

جهت چرب کردن قالبها.

 دوظرف آلومینیومی و یا تفلون

برای ذوب کردن پارافین که بتوان یکی را دردیگری جای داد.

 ملاقه و یا قاشق بزرگ

برای ریختن پارافین در قالبهای کوچک.

تکه ای از فلز واشر مانند

برای فتیله گذاری در کف قالب.

چسب حرارتی 

برای چسباندن یک سر فیتیله در انتهای قالب

 قیف

نکته:

از قالبی که دهانه آن باریکتر از قسمت انتهایی ظرف باشد، استفاده نکنید. زیرا شمع پس از سرد شدن از قالب بیرون نخواهد آمد. مگر آن که شمع‌ها را در همان ظرف روشن نموده و از نمای ظرف به همراه شمع لذت ببرید.

آموزش مرحله به مرحله شمع سازی:

ذوب کردن پارافین :

اولین اقدام برای شمع سازی، ذوب کردن پارافین با حرارت غیر مستقیم است که برای این کار بهتر است از روش بن ماری استفاده کنید. برای ذوب راحت تر پارافین بهتر است آن را از قبل به کمک چاقو خرد کنید و بعد روی ظرف آب در حال جوش قرار دهید و به آرامی با قاشق هم بزنید تا پارافین به کلی ذوب شود. البته میتوانید داخل آن دماسنج قرار دهید و در صورتی که دمای پارافین به ۹۰ یا ۱۰۰ درجه سانتیگراد رسید، آن را از روی حرارت بردارید. در این مرحله و قبل از برداشتن پارافین از روی حرارت میتوانید از کمی اسید استئارین و رنگ شمع نیز استفاده کنید که البته در این مدل به این دلیل که تصمیم ندارید شمع را از قالب جدا کنید ضروری نیست.

 

شمع سازیشمع سازیشمع سازی

آماده کردن قالب و فتیله :

برای ساخت این نوع شمع، از قالب شیشه ایی استفاده کردیم که البته قرار نیست شمع را از داخل آن خارج کنیم اما در صورتی که شما قصد دارید شمع را به صورت جدا مورد استفاده قرار دهید بهتر است از قالب هایی با جنس دیگر استفاده کنید. بعد از اینکه قالب شیشه ایی را تمیز شستید و خشک کردید، فتیله را به اندازه دو برابر قد شیشه ببرید و یک سر آن را به کمک چسب حرارتی یا چسب کاغذی به ته قالب بچسبانید. توجه داشته باشید که بالای فتیله هم باید در وسط قالب فیکس شود. برای اینکار میتوانید مطابق نمونه از چوب بستنی استفاده کنید.

 

شمع سازی

 

ریختن پارافین در قالب :

بعد از آماده کردن قالب و زمانی که پارافین ذوب شد، آن را از روی حرارت بردارید و بعد از گذشت حدود دو دقیقه به آرامی و با احتیاط داخل قالب بریزید و صبر کنید تا پارافین خنک شود. برای خنک کردن پارافین تحت هیچ شرایطی از یخچال و فریزر استفاده نکنید تا به شمع شما صدمه ایی وارد نشود.

 

شمع سازیشمع سازی

 

آماده سازی شمع :

بعد از اطمینان از انجماد و خنک شدن شمع فتیله اضافه را ببرید و در صورت دلخواه شمع را تزیین کنید. همانطور که گفتیم این نوع شمع از قالب خارج نمی شود و به همین صورت مورد استفاده قرار میگیرد.

 

شمع سازیشمع سازی

 

نکته :

در صورتی که از قالب های دیگر برای شمع سازی استفاده نمودید، قبل از ریختن پارافین حتما قالب را چرب کنید تا شمع به راحتی از آن خارج شود. 

 

شمع سازی

 

مطالب مرتبط:

میناکاری چیست و چگونه انجام میشود
۱۰ مهارت هنری ایرانی که آنها را از یاد برده ایم
هنر کلاژ چیست و تاریخچه آن به چه زمانی برمی‌گردد؟
هنر سکه دوزی را بیشتر بشناسیم
هنر سکمه دوزی چیست و چه کاربردهایی دارد
صنایع دستی چوبی ،هنرهایی که می شود باچوب آفرید
پیله دوزی چیست و چه کاربردهایی دارد
ورشو سازی هنری که به فراموشی سپرده شد
کوک خیاطی چند نوع دارد و هر کدام چگونه انجام میشود؟
ترکه بافی صنایع دستی مردمان خراسان جنوبی
صنایع دستی لرستان
کاربردهای مکرمه بافی در دکوراسیون داخلی و تزئین وسایل خانه
حصیربافی چیست و چه کاربرهایی دارد؟
عروسک روسی از تاریخچه تا مراحل ساخت
ساخت زیورآلات رزینی را از صفر تا صد بیاموزید
رزین چیست و به چند دسته تقسیم میشود؟
از تندیس گری یا پیکر تراشی چه میدانید ؟
تریکو بافی چیست و چه کاربردهایی دارد

از سایر آثار هنری در چکه ها دیدن نمایید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
×

سلام !

برای گفتگو در WhatsApp روی یکی از پشتیبان های ما در زیر کلیک کنید یا برای ما ایمیل بفرستید : info.chekkeha@gmail.com

× چگونه می‌توانیم به شما کمک کنیم ؟