ساچیم بافی هنری کهن که به فراموشی سپرده شده است

ساچیم بافی هنری کهن که به فراموشی سپرده شده است

ساچیم چیست؟

ساچیم هنری کهن و نوعی صنعت دستی روستایی و خانگی، برآمده از دستان زنان هنرمند خطه شمال ایران به ویژه غرب استان مازندران بوده است که اکنون رو به فراموشی است. ساچیم‌ بافی یا ساچین بافی ، تجلی ذوق ، هنر و زیبایی شناسی مردمان شمال ایران و از بافته های داری غرب مازندران است که به احیائ دوباره نیازدارد. اگرچه روزگارانی اهالی خطه شمال با نام ساچین شهره جهان بودند ولی امروزه این هنردستباف قدیمی براثر بی برنامگی، ساماندهی نشدن هنرمندان، نبود حمایت، بی توجهی به تبلیغات وکاربردی نشدن آن درحال فراموشی است و  هرسال حمایت ازاین هنرکه ریشه درآداب وسنن منطقه دارد کمترمی شود.

ساچیم

تفاوت ساچیم با گلیم و جاجیم

بافت این دست بافته، شبیه گلیم بوده و نقوش آن ساده راه راه و با مربع های رنگی در متن و مرکز آن دیده می شود.همچین برای بافت ساچیم از پشم بهاره گوسفندان که لطیف تراست استفاده می شود از این رو ظریف تر و لطیف تر از جاجیم است. نقشه دراین دست آفریده کاربرد ندارد و نقوشی که درآن مورداستفاده قرارمی گیرد ذهنی وآمیزه ای ازمیراث و فرهنگ پیشینیان است که سینه به سینه منتقل شده است.

کاربرد ساچیم و وسایل مور نیاز برای بافت آن:

از ساچیم به عنوان رختخواب پیچ ، زیرانداز و روانداز استفاده می شود و الوار چوبی ; دفتین ; شانه ; ماسوره و ماکو از جمله ابزار این بافته داری است.

 

ساچیم

ساچیم بافی در گذشته و امروز 

این بافته داری درگذشته های دور به همراه یک چادر سفید به نو عروسان جهیزیه داده می شد تا این هنرهمواره روشنی بخش زندگی مشترک آنان باشد و پیوندشان باسنت ها عمیق تر و ریشه دارتر شود.اکنون این بافته داری در برخی مناطق غرب مازندران از جمله شهرستان چالوس بیشتر به دست زنان هنرمند متبحر و بی نام و نشان بافته می شود.برای بافت آن چله ای به طول ۱۰ متروعرض ۴۰ سانتی مترتهیه شده و بعد ازبافت آنرابه پنج قسمت مساوی تقسیم می کنند.برای بافت یک ساچیم به ابعاد ۲ در ۲ مترمربع، شش روزوقت لا زم است و بیش از ۲۰ هزار تومان هزینه دارد. رنگهای گیاهی قرمز ، آبی ، زرد و سبز درگذشته برای بافت ساچیم استفاده می شد که امروز جای خود را به رنگهای شیمیایی داده است.

 

ساچیم

مطالب مرتبط:

میناکاری چیست و چگونه انجام میشود
۱۰ مهارت هنری ایرانی که آنها را از یاد برده ایم
هنر کلاژ چیست و تاریخچه آن به چه زمانی برمی‌گردد؟
هنر سکه دوزی را بیشتر بشناسیم
هنر سکمه دوزی چیست و چه کاربردهایی دارد
صنایع دستی چوبی ،هنرهایی که می شود باچوب آفرید
پیله دوزی چیست و چه کاربردهایی دارد
ورشو سازی هنری که به فراموشی سپرده شد
کوک خیاطی چند نوع دارد و هر کدام چگونه انجام میشود؟
ترکه بافی صنایع دستی مردمان خراسان جنوبی
کاربردهای مکرمه بافی در دکوراسیون داخلی و تزئین وسایل خانه
حصیربافی چیست و چه کاربرهایی دارد؟

از سایر آثار هنری در چکه ها دیدن نمایید.